מפעל ס.ר.י מתכות בקרית מלאכי

מהי מכונת CNC

מפעל ס.ר.י מתכות בקרית מלאכי

מהי מכונת CNC

מכונת CNC
מכונת CNC

עד לפני שנים לא רבות, עבודות עיבוד מתכת היו מתבצעות בעיקרון בשיטה ידנית ובמכונות שנמצאות בעיקר בשליטה אנושית. היינו מקבלים את הדרישות של הלקוח, ומעבירים את חומרי הגלם תהליך עיבוד באמצעות מכונות שנסמכו באופן כמעט מוחלט על הדיוק והמקצועיות של המפעיל. 

מטבע הדברים, תהליך תעשייתי כלשהו שמתבצע בצורה כזאת, יהיה מדויק פחות ואיטי יותר מאלטרנטיבות שקיימות כיום. האלטרנטיבות האלה בדיוק הן החידוש שהגיע לעולמנו עם כניסתן של מכונות ה-CNC. אז מה זה בדיוק אומר, ומה ההבדל בין מכונת CNC לבין האמצעים בהם נעשה שימוש בעבר? 

 מה זה בכלל מכונת CNC?

המונח CNC הוא קיצור של הביטוי Computer Numerical Control, או בתרגום חופשי לעברית – שליטה ספרתית ממוחשבת. הטכנולוגיה עצמה היא מורכבת, אבל בסופו של דבר המשמעות שלה פשוטה – אנחנו שולטים במכונות עיבוד המתכת בצורה ממוחשבת, ללא יד אדם שמפעילה אותן בצורה ישירה. כמובן שהאתגר בעבודה עם מכונת CNC שונה לחלוטין – צריך לתכנן את הפעולה שלה ואת המידות המדויקות של התוצר שאנחנו רוצים שיופק בסוף התהליך. עם זאת, בעבודת העיבוד עצמה, המחשב שולט באופן מלא, ולכן היא גם מתבצעת בצורה מהירה ומדויקת הרבה יותר.

 איך עובדת טכנולוגיית CNC?

טכנולוגיית ה-CNC עובדת דרך שני מרכיבים עיקריים של המערכת – הבקר הממוחשב ומכונת העיבוד עצמה. הבקר הוא למעשה מחשב עליו מותקנת תוכנה של תכנון באמצעות מחשב (תיב"מ), ששולטת בעבודת מכונת העיבוד ומאפשרת גם לבצע שרטוט ותכנון משלבים ראשוניים ועד שלב סופי.

תוכנות השליטה והתכנון המתקדמות בשוק הן חדשניות מאוד, וחלקן ממש חוסכות חלקים משמעותיים בעבודת השרטוט והתכנון. זאת מכיוון שהן יודעות לבצע בעצמן חישובים ולבנות בעצמן מודלים עבור הצרכים והמידות שאנחנו מגדירים.

בכל מקרה, לאחר ההזנה של המידות ושל השרטוט הסופי, המכונה עוברת לשליטה בעבודת עיבוד המתכת. במכונות ה-CNC המתקדמות ביותר, מוגדרים שלושה צירים של עבודה – ציר X, Y ו-Z, שמחלקים את העבודה לצירים של אורך, רוחב ועומק. על פי ההגדרה של המחשב, ראש המכונה יודע בדיוק היכן על הצירים הוא אמור לעבוד, וכך מתבצעת עבודה מדויקת במיוחד. לעתים, המכונה גם יודעת לסובב את חומר הגלם עליו היא עובדת, כך שלמעשה היא יכולה להגיע לכל זווית, ולבצע כל סוג של עבודה על המתכת – בצורה מדויקת יותר מכל אפשרות אחרת.

 מה היתרון של עבודה בשיטת CNC?

כאמור, היתרון המשמעותי ביותר של מכונות CNC על פני שיטות אחרות של ייצור ושל עיבוד מתכות בא לידי ביטוי ברמת הדיוק. יד אנושית, מקצועית ככל שתהיה, נתונה למגבלות של העין האנושית ושל הקואורדינציה האנושית, ואלה לעד ולעולם יהיו מוגבלות לעומת יכולת הדיוק של מחשב. היד האנושית מתעייפת, והמפעיל האנושי יצטרך מנוחה פיזית ונפשית בין עבודה לעבודה. זאת לעומת מכונת CNC, שאמנם מופעלת על ידי עובדים ומנהלים מקצועיים מאוד שצריכים לבצע עבודה מדויקת ביותר, אך לאחר מכן מבצעת את עבודת העיבוד בעצמה ללא דופי.

עוד יתרון משמעותי הוא בכל מה שקשור להספק העבודה. מכונת ה-CNC מבצעת עבודה רציפה בכמויות גדולות מאוד, ועוצרת רק כשהיא מסיימת או כשהיא מזהה טעות בעבודה (מצב עליו המחשב ידע להתריע למפעיל). לכן, ניתן לבצע עבודות בכמות גדולה הרבה יותר באמצעות מכונות CNC – וזה בדיוק מה שאנו עושים.

 אילו סוגי מכונות CNC קיימות כיום?

מכונות CNC קיימות היום כמעט בכל תחום תעשייתי שקשור לעיבוד מתכות בפרט, ולעיבוד חומרי גלם ככלל. בתחום עבודות המתכת, ניתן לציין מכונות של כיפוף פחים, ניקוב, חריטה, ערגול, כרסום, קידוח ועוד. לכל אחת מהמכונות האלה יש יתרונות משמעותיים לעבודה בשיטת CNC על פני שיטות אחרות של עבודה. לכן חשוב מאוד, שעבודות מתכת כאלה תתבצענה רק על ידי אנשי מקצוע שיודעים לתפעל את מכונות ה-CNC המתקדמות והאיכותיות בתחום.

 עבודות איכותיות דורשות מקצועיות גבוהה 

למרות שמכונות ה-CNC מבצעות את העבודה עצמה בצורה מדויקת מאוד ללא מעורבות יד אדם – היד האנושית, ובעיקר המוח האנושי, צריכים לבצע עבודה מקצועית מאוד בתכנון ובשליטה במכונת ה-CNC עצמה. לא מדובר פה בעניין של מה בכך, אלא בעבודה שדורשת ניסיון רב והבנה עמוקה של תהליך תכנון העבודה והוצאתה לפועל. לכן, כשאתם רוצים לבצע כל עבודה מתכת, חשוב מאוד להקפיד לפנות לחברה מקצועית ומובילה בתחום עיבוד המתכות. כך תוכלו לוודא שהעבודה מתבצעת לא רק עם המכונות המתקדמות, המדויקות והיעילות ביותר – אלא גם בשליטה של אנשי המקצוע האיכותיים ביותר.