מפעל ס.ר.י מתכות בקרית מלאכי

עקרונות ושיטות לעיבוד מתכת

מפעל ס.ר.י מתכות בקרית מלאכי

עקרונות ושיטות לעיבוד מתכת

עובד במפעל ס.ר.י בקרית מלאכי מחזיק במתכת שערבה עיבוד
עובד במפעל ס.ר.י בקרית מלאכי מחזיק במתכת שערבה עיבוד

עיבוד מתכות היא מלאכה חשובה מאוד, ואת מקורותיה אפשר לייחס כבר לעולם העתיק. מאז ועד היום, יש שיטות רבות ועקרונות רבים לעיבוד מתכות, שכדאי לכם להכיר אם אתם צריכים לבצע עבודה בתחום. ננסה לסקור גם את סוגי העבודות השונות הקיימים בתחום עיבוד המתכות, וגם את השיטות המתקדמות ביותר באמצעותן מתבצעות העבודות האלה כיום.

עיבוד מתכת הוא צורך אנושי כבר מימים קדומים מאוד של הציוויליזציה האנושית. עוד בממלכת בבל הקדומה, באלפים שלפני הספירה, קיימות עדויות לכך שהתבצעו עבודות של עיבוד מתכת בצורה שיטתית וכמעט תעשייתית. זהו תהליך שהתקדם גם דרך אירופה של העת הקלאסית ושל ימי הביניים, הפך לתעשייתי של ממש בימי המהפכה התעשייתית, והגיע לשיא של יעילות ושל דיוק בעידן המודרני בו אנו חיים. אבל איך בדיוק התהליך הזה מתבצע, ומה בדיוק זה אומר? ננסה להסביר מעט יותר לעומק.

 קודם כל – מה זה בדיוק עיבוד מתכת?

ברמת ההגדרה היבשה ביותר, עיבוד מתכות הוא תהליך בו לוקחים חומר גלם מתכתי, ומבצעים בו תהליך שמשנה את מצבו הראשוני, וזאת כדי להביא אותו לצורה שאליה אנחנו מכוונים בסוף התהליך. בדרך כלל, השינוי הזה יתבצע בתהליך של גריעה והסרה של חלקים מחומר הגלם, בשיטות שונות של חיתוך ושל "פציעה" של פני השטח של החומר. עוד אפשרות היא ביצוע מניפולציה מסוימת על החומר שלא גורעת ממנו, כמו למשל כיפוף או ריקוע שלו. בקיצור, אנחנו לוקחים חומר גלם מתכתי – ברזל, אלומיניום, פח, פלדה, נירוסטה, נחושת ועוד – ומשנים אותו כך שיתאים לצרכינו באופן מדויק ככל הניתן. אבל איך בדיוק עושים את זה? זו בדיוק השאלה עליה נענה מיד.

 מלאכות שונות בתחום עיבוד המתכות

עיבוד מתכות אינו מוגדר כמלאכה אחת. למעשה, מדובר בתחום בו יש מספר רב יחסית של מלאכות ושיטות שונות, כשבכל עבודה יש צורך לבחור בשיטה הנכונה ביותר לביצוע מדויק, ולעתים גם בשילוב המדויק ביותר של מלאכות עבור השגת המטרה הסופית.

נכיר בקצרה חלק מהתחומים הקיימים בעולם עיבוד המתכת:

חריטה

חריטה היא תהליך בו אנו מבצעים חיתוך של פני השטח של המתכת, באמצעות סכין חריטה חדה שמסתובבת מסביב לחומר הגלם אותו אנו מעבדים. החריטה מורידה מחומר הגלם בצורה סימטרית ועקבית, כך שניתן ליצור באמצעותה צורות סימטריות בצורה פשוטה יחסית – מצורות מעוגלות ועד צורות בעלות פינות חדות יחסית.

ניקוב

בתהליך של ניקוב מתכות, ובמיוחד של ניקוב פחים, אנחנו מבצעים חיתוך של פני השטח של המתכת מנקודה אמצעית, ולא מאחת מהקצוות שלה. כך, ניתן ליצור חורים על פני השטח של המתכת – מה שמשמש אותנו בכמעט כל מוצר מתכתי שקיים כחלק מתהליך ייצור מודרני.

ערגול וריקוע

בתהליך של ערגול וריקוע, אנחנו מעבדים מתכת והופכים אותה לשטוחה – או במילים אחרות, הופכים אותה לפח. ערגול וריקוע שונים זה מזה – באחד מהם פועל כוח סיבובי סימטרי באמצעות שני גלילים שמשטחים את פני השטח של המתכת, ואילו בשני מופעל כוח עילי שמבצע מעיכה של פני השטח הללו. עם זאת, המטרה הסופית של התהליכים – דומה.

חיתוך

חיתוך הוא תהליך ברור למדי – אנחנו לוקחים את פני השטח של המתכת וחותכים אותם, לעתים באמצעות מכונות לייזר ואמצעים טכנולוגיים מתקדמים אחרים. חיתוך המתכת בלייזר משמש אותנו כאשר אנחנו רוצים ממש להפחית בכמות החומר ולשנות את צורתו באופן מהותי.

כרסום

כרסום הוא אולי תהליך עיבוד המתכות השכיח ביותר, ובו עושים שימוש במכונת כרסומת. בתהליך זה ניתן לעבד את המתכת בצורה של משטחים מישוריים וכן של משטחים צורתיים, וכך להקנות לה צורות מגוונות מאוד. זוהי שיטת עיבוד מאוד דינמית שיכולה לבצע הרבה מאוד עבודות. היתרון הגדול שלה הוא בכך שתכונות החומר המקוריות – נשמרות.

אלה רק חלק מהעקרונות הבסיסיים ומשיטות העבודה המרכזיות, בתחום עיבוד המתכות כיום. יש עוד לא מעט אפשרויות, לכן חשוב מאוד לפנות לגורמים מקצועיים בתחום עיבוד המתכות כשרוצים לבצע עבודה כלשהיא – בשביל להבין בדיוק מהי שיטת העיבוד הנכונה ביותר עבור העבודה שנחוצה לכם.

מהן שיטות הביצוע הקיימות כיום?

כשאנחנו מדברים על שיטות ביצוע, השיח הוא לא רק על מלאכות העיבוד השונות, אלא בעיקר על שיטות השליטה בעבודה. בעבר, השיטה המרכזית (שקיימת גם היום) הייתה שיטה ידנית – ביצוע על ידי מפעיל אנושי שמבצע את העבודה כמיטב יכולתו. עם זאת, כיום שיטות הביצוע הן כבר שונות מאוד, עם הכניסה של שיטת ה-CNC לעולמנו. זוהי למעשה שליטה ממוחשבת, בה אנו מזינים למחשב את המידות המדויקות שנחוצות לנו, והמכונה פועלת בעצמה ומעבדת את המתכת בצורה מדויקת במיוחד, ובהספק גבוה בהרבה מזה שמפעיל אנושי יכול להגיע אליו.

 

עיבוד מתכת מבצעים דרך מי שמתמחה בתחום

בשביל לבצע עיבוד מתכות מדויק, אתם צריכים לפנות למקצוענים – שיודעים להתאים למלאכה שנחוצה לכם את שיטת העבודה הנכונה ביותר, ולבצע אותם עם הציוד המתקדם ביותר ובצורה המקצועית ביותר.